Totuuden talon aula

TOTUUDEN TALO AVOINNA

Fyysinen totuuden talo sijaitsee Oulun kupeessa Haukiputaalla ja on avoinna sovitusti lähes aina.

Soittoaika sovitusti ja arkisin klo 9-16. 

PUH: 040 258 7127

info|a|houseoftruth.education

Verkossa Totuuden talo on avoinna 24/7.

Totuuden talon YouTube-kanava

Totuuden talon videoneuvotteluhuone

Henkilöesittelyt ja yhteystiedot löytyvät tästä

 

Totuuden talon tukiyhdistys ry

Oletko kiinnostunut tukemaan totuuden talon toimintaa, tai jopa olemaan mukana siinä? Totuuden talon tarkoituksen ja toiminnan tukemiseksi on perustettu Totuuden talon tukiyhdistys ry (rekisterinumero 221.951), joka helpottaa totuuden talon virallisten asioiden hoitamista, sekä mahdollistaa esimerkiksi kannatusjäsenten ja erilaisten lahjoitusten vastaanottamisen. Kannatusyhdistys on tähän mennessä mahdollistanut jo toimitilojen hankkimisen, erilaisten kurssien ja luentojen pitämisen, sekä ihmisten majoittamisen näiden ajaksi. Omissa toimitiloissa kaikki on mahdollista toteuttaa ilmaiseksi, mikä onkin totuuden talon ideologian mukaista. Kannatusyhdistyksellä on käytössä myös henkilöauto, jonka vuoksi kurssien ja luentojen pitäminen myös toisilla paikkakunnilla on helpompaa.

 

Mukaan toimintaan?

Jos haluat olla mukana viemässä totuuden talon sanomaa Suomessa tai ulkomailla, voit ottaa meihin yhteyttä. Totuuden talosta löytyy erilaisia pieniä ja isompia rooleja heille, jotka kokevat sen kutsumuksekseen. Tällä hetkellä etsimme esimerkiksi pr-vastaavaa, englanninkielentaitoisia kääntäjiä, kirjastonhoitajaa ja -kehittäjää, sekä erilaisia koordinaattoreita kursseja ja tapahtumia varten.

Totuuden talolla on myös yhteyshenkilöitä eri puolella Suomea. Jos sinua kiinnostaa ryhtyä yhteyshenkilön rooliin ja vaikkapa paikalliseksi kerhoisännäksi tai -emännäksi, ota meihin yhteyttä. Kerhonpitäjiä ja yhteyshenkilöitä kehotetaan osallistumaan ainakin ensimmäisille Human Coding kursseille.

Muista, että voit ottaa meihin yhteyttä missä tahansa asioissa!

 

Kannatusjäsenet tukevat Totuuden talon toimintaa!

Kaikki totuuden talon palvelut sekä tutkimus ja opetus on suunnattu tasavertaisesti kaikille ihmisille. Tämän lupauksen siivittäminä totuuden talo on lupautunut avoimeen ja maksuttomaan toimintaan, eli jokainen ihminen on meille yhtä tärkeä, oli kyseinen henkilö tai yhteisö kannatusjäsen tai ei. Totuuden talo ei siis lupaa kannatusjäsenille mitään muuta kuin mahdollisuuden tukea toimintaa. Tukesi on meille kuitenkin iso ja helpottava asia. Kannatusjäsenmaksu on 25 euroa.

Kannatusjäsenillä on mahdollisuus osallistua yhdistyksen kokouksiin, mutta ilman äänioikeutta. Kaikkia kannatusjäseniä pyydetään lisäksi rekisteröitymään totuuden taloon, sillä sitä kautta tulee perille myös erilaiset kokouskutsut ja yhdistykseen liittyvät tiedotteet. Liittymällä kannatusjäseneksi hyväksyt yhdistyksen säännöt: Totuuden talon tukiyhdistys ry:n säännöt

Kannatusjäseneksi liittyminen tapahtuu yhdistyksen verkkokaupan kautta: Siirry verkkokauppaan

Tukiyhdistyksen kannatusjäsenet eivät automaattisesti rekisteröidy Totuuden taloon käyttäjiksi, vaan yhdistyksen jäsenrekisteri on tästä verkkosivustosta täysin erillinen. Lue tietosuojaperiaatteemme

 

Mihin kannatusjäsenmaksuista tuleva raha käytetään?

Totuuden talon tukiyhdistys ry käyttää kannatusjäsenmaksut ja lahjoitukset sääntöjensä määräämällä tavalla tukemaan Totuuden talon toimintaa. Rahaa suunnataan esimerkiksi verkkopalveluiden maksuihin, nettisivujen kehittämiseen ja kurssitarjonnan monipuolistamiseen, sekä toimitila- ja matkakuluihin.

 

Tue Totuuden talon toimintaa

Teemme työtä sen eteen, että jokaisella ihmisellä on mahdollisuus syventyä henkisen viisauden äärelle, ilmaiseksi ja milloin tahansa.

 

Tavaralahjoitukset

Onko sinulla ylimääräisenä hyväkuntoisia toimisto- ja tietokonetarvikkeita? Totuuden talossa on aika ajoin tarvetta erilaisille työvälineille, joita otetaan lahjoituksina vastaan.

Työvälineiden lisäksi otamme vastaan esimerkiksi alkuaineita puhtaassa muodossa, magneetteja ja sähkölaitteita. Näitä tarvikkeita käytetään erilaisissa tutkimuksissamme. Voit halutessasi ottaa yhteyttä Totuuden taloon ja kysyä meidän tämän hetkisistä materiaalitarpeistamme. Kaikki tavaralahjoitukset osoitetaan Totuuden talon tukiyhdistys ry:lle.

 

Testamenttilahjoitukset

Totuuden talon tukiyhdistys ry ottaa vastaan myös testamenttilahjoituksia. Lahjoitukset kohdistetaan opetus- ja tutkimustyöhön sekä esimerkiksi toimitilojen hankkimiseen ja ylläpitämiseen.

- Testamenttilahjoitusten verotus

Totuuden talon tukiyhdistys ry on yleishyödyllinen yhdistys, eikä se sen vuoksi ole velvollinen maksamaan perintö- tai lahjaveroa. Kaikki testamenttilahjoitukset voidaan siis käyttää toimintaamme vähentämättömästi.

- Salassapito ja luottamus

Testamentti on aina luottamuksellinen asia. Testamenteista ei anneta tietoa muilla ennen testamentin tekijän kuolemaa. Testamentin laatija voi halutessaan toimittaa yhdistykselle kopion testamentista.

- Neuvonta lakiasioissa

Totuuden talon kautta on mahdollista saada asiantuntevaa ja ilmaista neuvontaa testamentteihin liittyvistä lakiasioista.

 

Muut lahjoitukset

Muissa lahjoitusasioissa pyydämme sinua ottamaan suoraan yhteyttä tukiyhdistykseen.

 

Yhteystiedot

Totuuden talon tukiyhdistys ry

Rekisterinumero: 221.951

Puhelin: 040 258 7127

Sähköposti: info|a|houseoftruth.education

IBAN: FI82 7997 7996 3863 01

BIC: HOLVFIHH

Yhdistyksen viralliset säännöt avautuvat tästä linkistä: Totuuden talon tukiyhdistys ry:n säännöt

Totuuden talo mediassa

Sivustolla on käytössä muutama eväste (vain kävijämäärien analysointiin ja käyttökokemuksen parantamiseen, ei myyntiin tai markkinointiin liittyen).